Stopári a stopárky,

keďže sa na nás obraciate s otázkami, otvárame tento Odpovedník. Veľmi si vážime vaše názory a sme radi, že začína náš stopársky dialóg.

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám ju dole do komentára, radi na ňu odpovieme.


Stopárka Vavrina Malinového súmraku nám poslala mail, z ktorého vyberáme tieto otázky:

⇒Ako sa Chymeros PRESNE dostane do Pravdozeme alebo k soviňonom? Ako k nemu príde Vertigos? Ako sa objaví pri madam Belatarr? Ako sa dostane Dyma na koncert? Čo je s tou starenou s bielym obočím? Ako sa po zabití Žazvika dostane na tú pláž? 

Milá Vavrina Malinového súmraku, na začiatku ti musím zdôrazniť jednu vec: ja, Fictus Fabulus, som bol iba rukou, ktorá prepisovala do nášho sveta to, čo rozprával Chymeros. Ak sú niektoré veci nejasné, tak možno preto, lebo Chymerosovi pripadali také samozrejmé, že ich nepovažoval za dôležité pre nás, ostatných. Alebo tých udalostí bolo toľko, že pri obmedzenom priestore a čase, ktorý mal k dispozícii, niektoré veci jednoducho bližšie nerozoberal. Alebo – a to je moja domnienka – sa mnohé nezrozumiteľné miesta vysvetlia v ďalšom pokračovaní, ktoré pre nás chystá. Ale to, ako PRESNE sa dostane do Pravdozeme, napísal PRESNE: keď sa vzbúril proti svojmu strýkovi, povedal mu vety, z ktorých sa vykľulo zaklínadlo, ktoré ho presunulo do krajiny Pravdozem. Neskôr toto zaklínadlo uvidel napísané na kameňoch na pobreží Pravdozeme.

⇒Prečo si meno Patrície pamätá, aj Santovku, ale svojich rodičov už nie? 

Na túto otázku je jednoduchá odpoveď: keby si pamätal meno svojich rodičov, tak by vedel, ako sa volá on sám – teda aspoň priezviskom. A to pri príchode do Pravdozeme stratil, preto si musel zadovážiť nové meno, ktoré je, ako vieme, Chymeros.

⇒Prečo mu nikto z rodiny nechýba? 

Ohó, ja som takýto dojem z jeho rozprávania nemal. Na viacerých miestach v knihe Chymeros píše, že je mu smutno za rodinou, dokonca za spolužiakmi zo školy, že sa chce vrátiť a dúfa, že sa raz vráti. Spočiatku mu rodina možno až tak nechýbala preto, lebo bol presvedčený, že sa mu to iba sníva, neskôr ho strhla krása krajiny Pravdozem a tie zázraky, ktoré v nej videl. Uspokojilo ho aj to, keď zistil, že jeho rodina ani nezbadala, že chýba, pretože čas v ľudskom svete beží celkom inak, ako v Pravdozemi. No a potom pochopil, že sa nemôže vrátiť hneď, keďže musel vyriešiť problémy, do ktorých sa nedobrovoľne zamotal.

⇒Prečo Ste napísali na internet že sa pondelok volá prvodeň, a v knihe sa volá pondelok? 

Pondelok sa spomína iba vtedy, keď ešte Chymeros chodil do školy, teda keď bol v našom svete. Aj ja však dúfam, že v ďalšom rozprávaní sa dozvieme viac o tom, ako beží čas v Pravdozemi a aké tam majú dni a mesiace.

⇒V deji je príliš veľa postáv, a načo sú tam (a čo robia) Kirkesor a Engaard? A Chaotínka? A vlčijed? A Goneril? A orwely?

Nuž, na túto otázku ja ako “ruka, ktorá zapisuje rozprávanie Chymerosa” neviem odpovedať. Možno je tam viacej postáv, ako si zvyknutá z iných kníh, ale práve preto som na konci knihy napísal prehľadný zoznam všetkých, ktorí tam vystupujú. Ak Chymeros stretol pri svojom putovaní Pravdozemou veľa postáv, tak ich zrejme musel spomenúť. Mám také tušenie, že sa nevyskytli náhodne, a že sa s nimi v ďalších Chymerosových príbehoch stretneme a dozvieme sa o nich viacej.

A na záver ešte pár viet: Milá Vavrina Malinového súmraku, veľmi si vážim Tvoje názory a otázky. Hoci máš “iba” 12 rokov (je to náhoda, že práve toľko, ako Chymeros?), si naozajstnou osobnosťou a si pre našu výpravu veľkým prínosom. Verím, že zotrváš pri nás a budem sa usilovať, aby som Chymerosovi tlmočil Tvoje otázky.


Fictus Fabulus,

zapisovateľ Chymerosových dobrodružstiev.   

This Post Has 173 Comments

 1. Avatar
  Cristiano

  Podľa prieskumu až polovica nakupujúcich platí hotovosťou. 30 % ľudí platí výlučne kartou. Každý desiaty nakupujúci platí za tovar prevodom z účtu. Zvyšní nakupujúci využívajú iné možnosti platby. Vytvor graf tohto prieskumu.

 2. Avatar
  Gekon
  3

  Kedy bude ďalšia výzva?

 3. Avatar
  Gekon

  Dajú sa písať do Chymerosa básne?

  1. Fictus Fabulus
   Fictus Fabulus
   3

   Jasné, Gekon, sem s nimi!

 4. Avatar
  Ďoďa
  1

  Dajú alebo sa niekedy budú dať zohnať niekde topánky stopky?

 5. Avatar
  Sopkáčik
  1

  Neprisiel mi Stopársky preukaz na mail

 6. Avatar
  Tajana

  Dobry den, 22.2. som objednala dve knizky z Vasej stranky. Chcela by som Vas poprosit o informaciu, kedy by mali knizky dorazit. Vopred dakujem za odpoved.

  1. Fictus Fabulus
   Fictus Fabulus
   1

   Dobrý deň, Tajana, hneď v pondelok posielame. Ďakujeme za trpezlivosť.

   1. Avatar
    Tajana

    Dakujem, uz sa na knizky velmi tesime😉 prijemny vecer

 7. KNIHOMILKA
  KNIHOMILKA
  1

  Emm, vydela som tu ikonku instagramu- znamená to že ste na instagrame a môžem vam dať follow alebo vás označiť # pod fotkami?(ak áno tak ako sa na ig voláte??)

   1. Avatar
    Gekon

    Ak chcete pokračovať, prihláste sa!
    To je krutá veta! To si odomňa žjadajú na Instagrame.

   1. Avatar
    Gekon

    Tu tiež .Ak chcete pokračovať, prihláste sa!
    To je krutá veta! To si odomňa žjadajú na Instagrame.

 8. Avatar
  GerogeMcLearis
  4

  Ale preca na strane 191 je napísané:a predstavte si: v tej chvíli som so spomenul na mená vsetkych z rodiny. Ako SA volá otec,mamka,sestra I ten nestastny stryko

  1. Fictus Fabulus
   Fictus Fabulus
   1

   Musím ťa pochváliť, GeorgeMcLearis, si veľmi pozorný čitateľ. Áno, máš pravdu, je to tam napísané a v tej chvíli to aj platilo. Ale hoci som iba zapisovateľ Chymerosových príhod, a ani ja neviem všetko, čo sa s ním deje, Chymeros mi naznačil, že s tým jeho ľudským menom to nebolo také jednoduché. Určite si spomínaš na menozmencov, obchodníkov, ktorí kradnú mená z ľudského sveta a obchodujú s nimi v Pravdozemi. Zdá sa, že Chymeros s nimi urobil nejaký výmenný obchod, a dal im svoje ľudské meno, takže ho znova nemá. Dobre, že si mi to pripomenul, pri najbližšej príležitosti sa ho na to spýtam. Ak sa to bude dať, tento príbeh opíšem v buď v najbližšej knihe alebo v nejakom inom spise. Ostávaj taký ostražitý a pozorný ako doteraz!

   1. Avatar
    GeorgeMcLearis
    1

    ďakujem za vysvetlenie 🙂

 9. KNIHOMILKA
  KNIHOMILKA
  1

  Bude aj 3. časť knihy? A ďalšie výzvy?

  1. Avatar
   GeorgeMcLearis
   1

   Niesom si si istý, ale myslým že bude až deväť častí

   1. Fictus Fabulus
    Fictus Fabulus
    1

    Ahojte obidvaja, už dnes vieme, že celá séria bude mať 9 častí. Ale zatiaľ to nikomu neprezraďte. Tretia časť by mala vyjsť niekedy v apríli-máji. Samozrejme, budú Ďalšie výzvy, lebo bez vašej pomoci by Chymeros zahynul.

 10. KNIHOMILKA
  KNIHOMILKA
  1

  Keď si objednám knihu za koľko mi príde? Akože keď si ju objednám po Vianociach. Prajem krásne Vianoce a šťastný nový rok 2020…

  1. Fictus Fabulus
   Fictus Fabulus
   1

   Ahoj Knihomolka, keď si objednáš knihu, naši mravčekovia ju ihneď zabalia a pošlú ti ju aj s osobným venovaním, len napíš svoje meno do Poznámky. Príde ti to do dvoch dní.

   1. Fictus Fabulus
    Fictus Fabulus
    1

    Pardón, ospravedlňujem sa: Tvoje meno je KnihoMILKA. Bola to odo mňa mílka – vlastne mýlka.

 11. Avatar
  Rosalita
  1

  Čo je pravé meno chymerosa akože aké mal meno pred chymerosom?

  1. Fictus Fabulus
   Fictus Fabulus
   2

   Ahoj Rosalita, aké mal meno Chymeros pred tým, než bol obyčajným žiakom obyčajnej školy, to nevieme. Keď ho zaklínadlo prenieslo do Pravdozeme, vygumovalo sa mu jeho meno z hlavy. Možno sa to raz dozvieme.

   1. Avatar
    GeorgeMcLearis
    3

    ale veĎ keĎ získal meno Chymeros, prišiel na mená členov jeho rodiny, a aj strýka ktorý mal také isté meno ako on

    1. Fictus Fabulus
     Fictus Fabulus

     George McLearis, o ničom takom sa v knihe nepíše. Myslím si, že Chymeros vie všetky mená svojich spolužiakov atď., ale mená svojej sestry, rodičov, strýka a ďalších členov širšej rodiny mu niekto vygumoval z hlavy.

 12. Avatar
  Rosalita
  3

  Em jak si mám dať fotku na svoj profil?

  1. Avatar
   Ďoďa

   Dajú alebo sa niekde budú dať zohnať topánky stopky?

Pridaj komentár