Odpovedník

Stopári a stopárky,

keďže sa na nás obraciate s otázkami, otvárame tento Odpovedník. Veľmi si vážime vaše názory a sme radi, že začína náš stopársky dialóg.

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám ju dole do komentára, radi na ňu odpovieme.


Stopárka Vavrina Malinového súmraku nám poslala mail, z ktorého vyberáme tieto otázky:

⇒Ako sa Chymeros PRESNE dostane do Pravdozeme alebo k soviňonom? Ako k nemu príde Vertigos? Ako sa objaví pri madam Belatarr? Ako sa dostane Dyma na koncert? Čo je s tou starenou s bielym obočím? Ako sa po zabití Žazvika dostane na tú pláž? 

Milá Vavrina Malinového súmraku, na začiatku ti musím zdôrazniť jednu vec: ja, Fictus Fabulus, som bol iba rukou, ktorá prepisovala do nášho sveta to, čo rozprával Chymeros. Ak sú niektoré veci nejasné, tak možno preto, lebo Chymerosovi pripadali také samozrejmé, že ich nepovažoval za dôležité pre nás, ostatných. Alebo tých udalostí bolo toľko, že pri obmedzenom priestore a čase, ktorý mal k dispozícii, niektoré veci jednoducho bližšie nerozoberal. Alebo – a to je moja domnienka – sa mnohé nezrozumiteľné miesta vysvetlia v ďalšom pokračovaní, ktoré pre nás chystá. Ale to, ako PRESNE sa dostane do Pravdozeme, napísal PRESNE: keď sa vzbúril proti svojmu strýkovi, povedal mu vety, z ktorých sa vykľulo zaklínadlo, ktoré ho presunulo do krajiny Pravdozem. Neskôr toto zaklínadlo uvidel napísané na kameňoch na pobreží Pravdozeme.

⇒Prečo si meno Patrície pamätá, aj Santovku, ale svojich rodičov už nie? 

Na túto otázku je jednoduchá odpoveď: keby si pamätal meno svojich rodičov, tak by vedel, ako sa volá on sám – teda aspoň priezviskom. A to pri príchode do Pravdozeme stratil, preto si musel zadovážiť nové meno, ktoré je, ako vieme, Chymeros.

⇒Prečo mu nikto z rodiny nechýba? 

Ohó, ja som takýto dojem z jeho rozprávania nemal. Na viacerých miestach v knihe Chymeros píše, že je mu smutno za rodinou, dokonca za spolužiakmi zo školy, že sa chce vrátiť a dúfa, že sa raz vráti. Spočiatku mu rodina možno až tak nechýbala preto, lebo bol presvedčený, že sa mu to iba sníva, neskôr ho strhla krása krajiny Pravdozem a tie zázraky, ktoré v nej videl. Uspokojilo ho aj to, keď zistil, že jeho rodina ani nezbadala, že chýba, pretože čas v ľudskom svete beží celkom inak, ako v Pravdozemi. No a potom pochopil, že sa nemôže vrátiť hneď, keďže musel vyriešiť problémy, do ktorých sa nedobrovoľne zamotal.

⇒Prečo Ste napísali na internet že sa pondelok volá prvodeň, a v knihe sa volá pondelok? 

Pondelok sa spomína iba vtedy, keď ešte Chymeros chodil do školy, teda keď bol v našom svete. Aj ja však dúfam, že v ďalšom rozprávaní sa dozvieme viac o tom, ako beží čas v Pravdozemi a aké tam majú dni a mesiace.

⇒V deji je príliš veľa postáv, a načo sú tam (a čo robia) Kirkesor a Engaard? A Chaotínka? A vlčijed? A Goneril? A orwely?

Nuž, na túto otázku ja ako “ruka, ktorá zapisuje rozprávanie Chymerosa” neviem odpovedať. Možno je tam viacej postáv, ako si zvyknutá z iných kníh, ale práve preto som na konci knihy napísal prehľadný zoznam všetkých, ktorí tam vystupujú. Ak Chymeros stretol pri svojom putovaní Pravdozemou veľa postáv, tak ich zrejme musel spomenúť. Mám také tušenie, že sa nevyskytli náhodne, a že sa s nimi v ďalších Chymerosových príbehoch stretneme a dozvieme sa o nich viacej.

A na záver ešte pár viet: Milá Vavrina Malinového súmraku, veľmi si vážim Tvoje názory a otázky. Hoci máš “iba” 12 rokov (je to náhoda, že práve toľko, ako Chymeros?), si naozajstnou osobnosťou a si pre našu výpravu veľkým prínosom. Verím, že zotrváš pri nás a budem sa usilovať, aby som Chymerosovi tlmočil Tvoje otázky.


Fictus Fabulus,

zapisovateľ Chymerosových dobrodružstiev.   

122 komentárov

 1. Satura píše:
  5

  Chcela by som sa s vami všetkými podeliť o môj objav. Prišla som na to že v knihe CHYMEROS sa každá kapitola začína na nejaké písmeno, ktoré je zvýraznené a keď si pospájate tieto písmená za všetkých kapitol dostanete vetu DETI SÚ HLASOM.

 2. Satura píše:
  3

  Moje meno je Satura preto lebo to po latinsky znamena rozmanitost a kedze ma zaujima velmi vela veci tak sa to hodi

 3. jej meno je hviezda píše:
  4

  Jej meno je hviezda vzniklo tak že som moje meno preložila do hebrejčiny keďže mám veľmi rada Izrael a toto je výsledok prekladu 😊

 4. Luna_Draconis Luna_Draconis píše:
  5

  Odkiaľ beriete tie super obrázky na stránku? Strašne sa mi páčia!!

  • Dex Dex píše:
   2

   Ahoj Luna_Draconis, som rád, že sa ti obrázky páčia 🙂 Sú to buď obrázky stopárov, alebo voľne použiteľné obrázky z Pixabay.

   • Luna_Draconis Luna_Draconis píše:
    3

    Dik moc. zatial som si sstiahla vsetky co boli. Fakt mam rada Fantasy a pod. a tie obrazky su FAKT SUPEEEEER! Da sa v nich najst tolko inspiracie a napadov. Ku kazdemu jednemu mi napada nejaky pribeh!!

 5. KNIHOMILKA KNIHOMILKA píše:
  4

  Ako to že na plagáte “VERTIGOS A FIRE BAND” môže byť dátum:DNES a čas:TERAZ?
  Veď ten plagát si môžeme prečítať hoci-kedy!?

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   1

   Áno, je to presne tak. Ten plagát si môže každý prečítať hoci a dokonca aj kedy. A zakaždým bude tam vystupovať Vertigos and Fire Band. To je tajomstvo času, ktorý plynie v príbehoch. Času, ktorý sa nikdy neminie a prítomnosť sa nikdy nestane minulosťou. Rozumieš tomu, Knihomilka? Lebo ja nie celkom. Iba viem, že je to tak, tik-tak, tik…

 6. KNIHOMILKA KNIHOMILKA píše:
  2

  Ako to že preukaz neprišiel mne ale prišiel máme? Lebo ja som tam Email dala

 7. KNIHOMILKA KNIHOMILKA píše:
  2

  Ak som bola na 1.výprave za Chymerosom mám sa prihlásiť aj na 2.výpravu?

 8. hitman 47 píše:
  5

  Milý Fictus Fabulus to som ja Matej Janík. Ten čo vám držal mikrofón keď ste boli v u nás v škole v Nitre.
  Môžem vám tikať?

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   2

   Môžeš mi tikať. Zožeň si starý budík a tikaj mi na ňom – tik – tak. Ale keby si mi chcel tykať, tak mi môžeš aj tykať. Fictusovi Fabulusovi stopári môžu tykať.

 9. hitman 47 píše:
  5

  Kéfas mal super nápad!

 10. Kéfas píše:
  7

  Mám otázku,či by bol zlý nápad , že v 2.časti Chymerosa by Chymeros našiel svojho nezvestného brata Lymerosa…

  • Kéfas píše:
   5

   Lymeros by bol Chymerosov výplod fantázie ,číže imaginárny brat ,ktorý by bol nezvestný v jeho mysli a fantázií. Chymeros by sa prostredníctvom hesla ( napr.HESLO) dostal do sveta jeho myšlienok a fantázie v ktorom by o sebe zistil viac , ako očakával. Našiel tam svoje plusy aj mínusy, dobro aj zlo a bude pracovať na seba-zlepšovaní,čo bude cesta k nájdeniu imaginárneho brata Lymerosa…
   Za každý názor veľmi ďakujem.
   Kéfas

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   6

   Nie je to zlý nápad, ale Chymeros nemá brata, iba sestričku, ktorej meno sa mu vygumovalo z hlavy, keď sa dostal z nášho sveta do Pravdozeme. Ale Lymeros je dobré meno, možno sa k nemu niekto prihlási. Ďakujem, Kéfas.

   • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
    4

    A ešte k tomu imaginárnemu bratovi. Myslím, že v krajine Pravdozem je všetko a všetci skutoční, nie imaginárni. Fantázia je tam realitou, tak ako sú všetky postavy z tohto príbehu skutočné, nie sú to ani herci, ani výplody fantázie, sú to skutoční ľudia. Tak ako Ty, tak ako ja.

   • Kéfas píše:
    3

    Ďakujem za odpoveď pán FF, no o to mi išlo. Keďže Chymeros má iba sestričku, tak logicky mu chýba istá spoločnosť , keď sestričku má vo veku ,keď s ňou moc času nestrávi.Môj zámysel práve v tomto spočíval. Chymeros ,keďže nemá brata,musí hľadať spôsob ako sa niekomu zveriť , vyrozprávať. Obráti sa na svoju fantáziu a objaví imaginárneho Lymerosa .

    • Kéfas píše:
     3

     mate pravdu pán FF. Ak je fantázia realitou, tak máte pravdu.
     Ak sa rozhodnete použiť Lymerosa ako nejakú postavu , tak budem veľmi rád . Ešte raz ďakujem za odpoveď a tak isto aj za dešnú prednášku v škole:)

     • Kéfas píše:
      3

      No mal by som ešte otázku pán FF. V komentári ste mi odpovedali, že možno sa k menu Lymeros niekto prihlási . Ako ste to mysleli , že sa niekto prihlási?

    • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
     1

     Chymeros má staršieho priateľa Vertigosa a svoju rovesníčku Dymu. Okrem toho sa tam zjavili aj Kirkesor a Engaard. A ďalší jeho priatelia, ktorí mu môžu robiť spoločníkov.

     • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
      4

      Odpoveď k predošlej otázke o menách. Neviem, či si už prečítal prvú knihu Chymerosa Stopy vedú do temnoty. Tam sa vysvetľuje, že v krajine Pravdozem väčšina obyvateľov nemá svoje mená, len tie, ktoré sú ukradnuté z nášho sveta. Zlodeji, obchodníci a kšeftári s menami sa volajú menozmenci. Chymeros je preto taký dôležitý a cenený, že si svoje meno získal sám a má schopnosť dávať mená aj iným. Preto nepochybujem, že o meno Lymeros, ktoré si vytvoril Ty, Kéfas, bude v Pravdozei veľký záujem a možno už v tejto chvíli ho niekto použil.

 11. Thunder píše:
  3

  Chcela by som sa zaregistrovať na druhú výpravu, ale nechcem si kupovať knihu, pretože už jednu mám. Ako to mám urobiť?

 12. Tak sa mi to páči píše:
  4

  Dobrý deň, ak som bola na prvej výprave za Chymerosom, mám sa prihlásiť aj na druhú? Ak áno, mám uviesť všetky údaje rovnako? myslím, či si nemusím meniť meno.

 13. BaoBoo píše:
  4

  Ako vám smiem napísať návrh na postavu? Alebo konkrétnejšie kde? Na Email?

  • Dex Dex píše:
   3

   Skvelá otázka BaoBoo! Napíš nám cez formulár v záložke kontakt. Čoskoro začnú nové výzvy a v nich bude aj priestor na zaslanie takýchto návrhov.

 14. Ilix píše:
  4

  Kam mam poslať všelijake fotky čo mam poslať v tych vyzvach?

 15. Ilix píše:
  3

  Keď by som mal niaky nápad kam ho mám poslať ? Na e-mail? Cez Facebook ? Alebo niako cez túto stránku?

 16. Bolt píše:
  2

  Milý Fictus Fabulus, kedy bude najbližšia výzva a ako to vlastne s nimi celé funguje?

  • Dex Dex píše:
   2

   Ahoj Bolt. Prvá stopárska výprava bola úspešná a už skončila. Čoskoro, 1.6.2018 začne ďalšia výprava s novými výzvami. V záložke stopári nájdeš možnosť prihlásiť sa na druhú výpravu. Už sa tešíme!

 17. Luna_Draconis Luna_Draconis píše:
  2

  otázka k stránke: ako mám splniť prvú úlohu-selfie, keď moje meno v knihe nie je?

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   2

   Luna Draconis, túto výzvu nemusíš splniť, čakajú ťa ešte ďalšie výzvy.

   • Luna_Draconis Luna_Draconis píše:
    2

    Dobre, ďakujem. Posnažím sa 😀
    Inak, tá kniha je fakt super. Mala som ju prečítanú za stredové poobedie a štvrtok. Koľko je vlastne Orwelov v celej Pravdozemi?

    • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
     2

     Výborná otázka! Obávam sa, že na ňu zatiaľ nevieme odpoveď. Niektorí tvrdia, že je to jeden orwel, ktorý sa valí sem a tam, ale sú názory, že ich je niekoľko, dokonca väčšie množstvo. Možno sa presný počet dozvieme až v nejakom 5.-6. dieli.

     • Luna_Draconis Luna_Draconis píše:
      1

      Úprimne? Dúfam že ich je čo najmenej. Nie sú to práve najpríjemnejšie stvorenia v celej Pravdozemi!

 18. sasa píše:
  3

  toto je proste super

 19. sasa píše:
  2

  Pomoc!!! Ako sa mam dostat na vizvi

 20. Vavrína Malinového súmraku píše:
  3

  Ahá, tak už chápem. Vlastne je to logické. 😮🙂 Ale s tým pondelkom som to myslela tak, že soviňoni sa ho pýtali že: “ako sa volá deň medzi PONDELKOM a utorkom”. Ďakujem milý pán FF za odpovede, a dúfam, že Vy, aj pán DH Ste mali pokojné Vianoce.

  “Janka Gadúcová”😂 :-)(neprečítaš, nepochopíš)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *