Odpovedník

Stopári a stopárky,

keďže sa na nás obraciate s otázkami, otvárame tento Odpovedník. Veľmi si vážime vaše názory a sme radi, že začína náš stopársky dialóg.

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám ju dole do komentára, radi na ňu odpovieme.


Stopárka Vavrina Malinového súmraku nám poslala mail, z ktorého vyberáme tieto otázky:

⇒Ako sa Chymeros PRESNE dostane do Pravdozeme alebo k soviňonom? Ako k nemu príde Vertigos? Ako sa objaví pri madam Belatarr? Ako sa dostane Dyma na koncert? Čo je s tou starenou s bielym obočím? Ako sa po zabití Žazvika dostane na tú pláž? 

Milá Vavrina Malinového súmraku, na začiatku ti musím zdôrazniť jednu vec: ja, Fictus Fabulus, som bol iba rukou, ktorá prepisovala do nášho sveta to, čo rozprával Chymeros. Ak sú niektoré veci nejasné, tak možno preto, lebo Chymerosovi pripadali také samozrejmé, že ich nepovažoval za dôležité pre nás, ostatných. Alebo tých udalostí bolo toľko, že pri obmedzenom priestore a čase, ktorý mal k dispozícii, niektoré veci jednoducho bližšie nerozoberal. Alebo – a to je moja domnienka – sa mnohé nezrozumiteľné miesta vysvetlia v ďalšom pokračovaní, ktoré pre nás chystá. Ale to, ako PRESNE sa dostane do Pravdozeme, napísal PRESNE: keď sa vzbúril proti svojmu strýkovi, povedal mu vety, z ktorých sa vykľulo zaklínadlo, ktoré ho presunulo do krajiny Pravdozem. Neskôr toto zaklínadlo uvidel napísané na kameňoch na pobreží Pravdozeme.

⇒Prečo si meno Patrície pamätá, aj Santovku, ale svojich rodičov už nie? 

Na túto otázku je jednoduchá odpoveď: keby si pamätal meno svojich rodičov, tak by vedel, ako sa volá on sám – teda aspoň priezviskom. A to pri príchode do Pravdozeme stratil, preto si musel zadovážiť nové meno, ktoré je, ako vieme, Chymeros.

⇒Prečo mu nikto z rodiny nechýba? 

Ohó, ja som takýto dojem z jeho rozprávania nemal. Na viacerých miestach v knihe Chymeros píše, že je mu smutno za rodinou, dokonca za spolužiakmi zo školy, že sa chce vrátiť a dúfa, že sa raz vráti. Spočiatku mu rodina možno až tak nechýbala preto, lebo bol presvedčený, že sa mu to iba sníva, neskôr ho strhla krása krajiny Pravdozem a tie zázraky, ktoré v nej videl. Uspokojilo ho aj to, keď zistil, že jeho rodina ani nezbadala, že chýba, pretože čas v ľudskom svete beží celkom inak, ako v Pravdozemi. No a potom pochopil, že sa nemôže vrátiť hneď, keďže musel vyriešiť problémy, do ktorých sa nedobrovoľne zamotal.

⇒Prečo Ste napísali na internet že sa pondelok volá prvodeň, a v knihe sa volá pondelok? 

Pondelok sa spomína iba vtedy, keď ešte Chymeros chodil do školy, teda keď bol v našom svete. Aj ja však dúfam, že v ďalšom rozprávaní sa dozvieme viac o tom, ako beží čas v Pravdozemi a aké tam majú dni a mesiace.

⇒V deji je príliš veľa postáv, a načo sú tam (a čo robia) Kirkesor a Engaard? A Chaotínka? A vlčijed? A Goneril? A orwely?

Nuž, na túto otázku ja ako “ruka, ktorá zapisuje rozprávanie Chymerosa” neviem odpovedať. Možno je tam viacej postáv, ako si zvyknutá z iných kníh, ale práve preto som na konci knihy napísal prehľadný zoznam všetkých, ktorí tam vystupujú. Ak Chymeros stretol pri svojom putovaní Pravdozemou veľa postáv, tak ich zrejme musel spomenúť. Mám také tušenie, že sa nevyskytli náhodne, a že sa s nimi v ďalších Chymerosových príbehoch stretneme a dozvieme sa o nich viacej.

A na záver ešte pár viet: Milá Vavrina Malinového súmraku, veľmi si vážim Tvoje názory a otázky. Hoci máš “iba” 12 rokov (je to náhoda, že práve toľko, ako Chymeros?), si naozajstnou osobnosťou a si pre našu výpravu veľkým prínosom. Verím, že zotrváš pri nás a budem sa usilovať, aby som Chymerosovi tlmočil Tvoje otázky.


Fictus Fabulus,

zapisovateľ Chymerosových dobrodružstiev.   

17 komentárov

 1. Tak sa mi to páči píše:  1

  Dobrý deň, ak som bola na prvej výprave za Chymerosom, mám sa prihlásiť aj na druhú? Ak áno, mám uviesť všetky údaje rovnako? myslím, či si nemusím meniť meno.

 2. BaoBoo píše:  2

  Ako vám smiem napísať návrh na postavu? Alebo konkrétnejšie kde? Na Email?

  • Dex píše:   1

   Skvelá otázka BaoBoo! Napíš nám cez formulár v záložke kontakt. Čoskoro začnú nové výzvy a v nich bude aj priestor na zaslanie takýchto návrhov.

 3. Ilix píše:  1

  Kam mam poslať všelijake fotky čo mam poslať v tych vyzvach?

 4. Ilix píše:  0

  Keď by som mal niaky nápad kam ho mám poslať ? Na e-mail? Cez Facebook ? Alebo niako cez túto stránku?

 5. Bolt píše:  0

  Milý Fictus Fabulus, kedy bude najbližšia výzva a ako to vlastne s nimi celé funguje?

  • Dex píše:   0

   Ahoj Bolt. Prvá stopárska výprava bola úspešná a už skončila. Čoskoro, 1.6.2018 začne ďalšia výprava s novými výzvami. V záložke stopári nájdeš možnosť prihlásiť sa na druhú výpravu. Už sa tešíme!

 6. Luna_Draconis píše:  0

  otázka k stránke: ako mám splniť prvú úlohu-selfie, keď moje meno v knihe nie je?

  • Fictus Fabulus píše:   0

   Luna Draconis, túto výzvu nemusíš splniť, čakajú ťa ešte ďalšie výzvy.

   • Luna_Draconis píše:    0

    Dobre, ďakujem. Posnažím sa 😀
    Inak, tá kniha je fakt super. Mala som ju prečítanú za stredové poobedie a štvrtok. Koľko je vlastne Orwelov v celej Pravdozemi?

    • Fictus Fabulus píše:     0

     Výborná otázka! Obávam sa, že na ňu zatiaľ nevieme odpoveď. Niektorí tvrdia, že je to jeden orwel, ktorý sa valí sem a tam, ale sú názory, že ich je niekoľko, dokonca väčšie množstvo. Možno sa presný počet dozvieme až v nejakom 5.-6. dieli.

 7. sasa píše:  0

  toto je proste super

 8. sasa píše:  0

  Pomoc!!! Ako sa mam dostat na vizvi

 9. Vavrína Malinového súmraku píše:  0

  Ahá, tak už chápem. Vlastne je to logické. 😮🙂 Ale s tým pondelkom som to myslela tak, že soviňoni sa ho pýtali že: “ako sa volá deň medzi PONDELKOM a utorkom”. Ďakujem milý pán FF za odpovede, a dúfam, že Vy, aj pán DH Ste mali pokojné Vianoce.

  “Janka Gadúcová”😂 :-)(neprečítaš, nepochopíš)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *