Odpovedník

Stopári a stopárky,

keďže sa na nás obraciate s otázkami, otvárame tento Odpovedník. Veľmi si vážime vaše názory a sme radi, že začína náš stopársky dialóg.

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám ju dole do komentára, radi na ňu odpovieme.


Stopárka Vavrina Malinového súmraku nám poslala mail, z ktorého vyberáme tieto otázky:

⇒Ako sa Chymeros PRESNE dostane do Pravdozeme alebo k soviňonom? Ako k nemu príde Vertigos? Ako sa objaví pri madam Belatarr? Ako sa dostane Dyma na koncert? Čo je s tou starenou s bielym obočím? Ako sa po zabití Žazvika dostane na tú pláž? 

Milá Vavrina Malinového súmraku, na začiatku ti musím zdôrazniť jednu vec: ja, Fictus Fabulus, som bol iba rukou, ktorá prepisovala do nášho sveta to, čo rozprával Chymeros. Ak sú niektoré veci nejasné, tak možno preto, lebo Chymerosovi pripadali také samozrejmé, že ich nepovažoval za dôležité pre nás, ostatných. Alebo tých udalostí bolo toľko, že pri obmedzenom priestore a čase, ktorý mal k dispozícii, niektoré veci jednoducho bližšie nerozoberal. Alebo – a to je moja domnienka – sa mnohé nezrozumiteľné miesta vysvetlia v ďalšom pokračovaní, ktoré pre nás chystá. Ale to, ako PRESNE sa dostane do Pravdozeme, napísal PRESNE: keď sa vzbúril proti svojmu strýkovi, povedal mu vety, z ktorých sa vykľulo zaklínadlo, ktoré ho presunulo do krajiny Pravdozem. Neskôr toto zaklínadlo uvidel napísané na kameňoch na pobreží Pravdozeme.

⇒Prečo si meno Patrície pamätá, aj Santovku, ale svojich rodičov už nie? 

Na túto otázku je jednoduchá odpoveď: keby si pamätal meno svojich rodičov, tak by vedel, ako sa volá on sám – teda aspoň priezviskom. A to pri príchode do Pravdozeme stratil, preto si musel zadovážiť nové meno, ktoré je, ako vieme, Chymeros.

⇒Prečo mu nikto z rodiny nechýba? 

Ohó, ja som takýto dojem z jeho rozprávania nemal. Na viacerých miestach v knihe Chymeros píše, že je mu smutno za rodinou, dokonca za spolužiakmi zo školy, že sa chce vrátiť a dúfa, že sa raz vráti. Spočiatku mu rodina možno až tak nechýbala preto, lebo bol presvedčený, že sa mu to iba sníva, neskôr ho strhla krása krajiny Pravdozem a tie zázraky, ktoré v nej videl. Uspokojilo ho aj to, keď zistil, že jeho rodina ani nezbadala, že chýba, pretože čas v ľudskom svete beží celkom inak, ako v Pravdozemi. No a potom pochopil, že sa nemôže vrátiť hneď, keďže musel vyriešiť problémy, do ktorých sa nedobrovoľne zamotal.

⇒Prečo Ste napísali na internet že sa pondelok volá prvodeň, a v knihe sa volá pondelok? 

Pondelok sa spomína iba vtedy, keď ešte Chymeros chodil do školy, teda keď bol v našom svete. Aj ja však dúfam, že v ďalšom rozprávaní sa dozvieme viac o tom, ako beží čas v Pravdozemi a aké tam majú dni a mesiace.

⇒V deji je príliš veľa postáv, a načo sú tam (a čo robia) Kirkesor a Engaard? A Chaotínka? A vlčijed? A Goneril? A orwely?

Nuž, na túto otázku ja ako “ruka, ktorá zapisuje rozprávanie Chymerosa” neviem odpovedať. Možno je tam viacej postáv, ako si zvyknutá z iných kníh, ale práve preto som na konci knihy napísal prehľadný zoznam všetkých, ktorí tam vystupujú. Ak Chymeros stretol pri svojom putovaní Pravdozemou veľa postáv, tak ich zrejme musel spomenúť. Mám také tušenie, že sa nevyskytli náhodne, a že sa s nimi v ďalších Chymerosových príbehoch stretneme a dozvieme sa o nich viacej.

A na záver ešte pár viet: Milá Vavrina Malinového súmraku, veľmi si vážim Tvoje názory a otázky. Hoci máš “iba” 12 rokov (je to náhoda, že práve toľko, ako Chymeros?), si naozajstnou osobnosťou a si pre našu výpravu veľkým prínosom. Verím, že zotrváš pri nás a budem sa usilovať, aby som Chymerosovi tlmočil Tvoje otázky.


Fictus Fabulus,

zapisovateľ Chymerosových dobrodružstiev.   

142 komentárov

 1. GeorgeMcLearis píše:
  3

  Keď to niekto zmienil, ospavedlňujem sa ale, prvé písmená kapitoly spolu tvoria vetu DETI SÚ HLASOM. Je to niaky odkaz alebo…

 2. Ňuňa Ňuňa píše:
  1

  Veeľmi sa teším na ďalšiu knihu. Už nemám čo čítať. Knižnica je zatvorená. Nuda ma takmer zmorila. A chýba mi kniha. Už sa neviem dočkať.😀🙍

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   1

   Ňuňa, aj ja osobne aj my všetci z nášho Chymeros tímu sa už nevieme dočkať ďalších dobrodružstiev Chymerosa v krajine Pravdozem. Lenže spojenie je také komplikoporuchovateľné, že to ide veľmi ťažko.Ťažko, ale zato pomaly. Žeby sme poprosili o pomoc vás, stopárov?

 3. Olka píše:
  3

  Chcela by som sa opýtať, či bude aj tretia výprava za Chymerosom?

 4. Olka píše:
  5

  Mýlim sa keď si myslím že Orwel sú v skutočnocti vlastne dve slová Or a well čo znamená po anglicky: alebo dobre, taktiež sa tak volal aj spisovateľ George Orwell, videla som v rodičovskej poličke, že tam od neho majú nejaké knihy je to tak? A Servantes sa volal jeden španielsky spisovateľ (píše sa Cervantes).
  A mám FF tykať alebo vykať?
  P.S.Už sa neviem dočkať na ďalšiu výzvu. :o)

 5. Luna Draconis Luna Draconis píše:
  5

  <- Už som na to došla!! Dobrá, nie?

 6. Tak sa mi to páči píše:
  1

  Ahoj, FF, tik-tak 😁. Myslím si správne, ak si myslím, že meno Džeksona Polocka má niečo s jedným z najznámejších amerických maliarov, Jacskonom Pollockom? Videla som totiž jeden obraz a vyhľadala som si autora (spomínaného Jacksona) a hneď mi napadlo, že v knihe je ten známy ,,zverostroj”. A keďže som videla jeden príspevok, že skoro všetky mená sú prešmyčky, myslím si, že je to celkom logické..

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   1

   Tak sa mi to páči, Tak sa mi to páči: keď sú deti také bystré, ako si myslím, že by mali byť. Máš pravdu, TSMTP. Veľa mien v Pravdozemi je “ukradnutých” z nášho sveta.

 7. Ňuňa Ňuňa píše:
  2

  Jé ono to išlo 😜

 8. Invictus Invictus píše:
  1

  FF, pri komentároch sú miesta pre profilovku. Dá sa nejak nastaviť?

 9. Ňuňa Ňuňa píše:
  1

  A v Pravdozemi majú stále to isté počasie?🌞☁⛅🌈☔💧

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   2

   Nemám to overené, ale začul som také chýry, že v Pravdozemi majú predčasie. Neviem si celkom dobre predstaviť, čo to značí, možno to, že POčasie nastáva po nejakých atmosferických zmenách a PREDčasie tie zmeny predznamenáva. Ak tomu nerozumieš, nič si z toho nerob, ani ja.

 10. GeorgeMcLearis píše:
  3

  A mám ešte jednu otázku. Sú v tomto svete choroby ako žltačka, cukrovka atď.? Pretože keď si tak prezerám tie nápady iních stopárov tak veľa z nich píše že dospelí majú v školských pravidlách jesť cukríki, VEĽA,VEĽA cukru.

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   3

   GeorgeMcLearis, ak myslíš týmto svetom Pravdozem, pokiaľ viem, choroby v ľudskom zmysle slova tam nie sú. Sú tam však rôzne postihnutia, zlomoci, pliagy, dopustenia a iné postihnutia, ktoré by sme mohli prirovnať k ľudským chorobám. A k tomu cukru máš pravdu: cukrú, cukrú – – –

   • GeorgeMcLearis píše:
    3

    A mám ešte jednu otázku(aj keď ich bude omnoho viac) ale… Keď píše Fictus Fabulus mám Vám/ti tykať a keď píše Daniel Hevier mám ti/Vám vykať? Alebo iba vykať alebo naopak?

    • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
     3

     George McLearis, FF sa tyká. DH sem píše minimálne, väčšinou omylom. Mimochodom, svoje otázky by si mohol smerovať do Odpovedníka, aby sme to mali roztriedené.

     • GeorgeMcLearis píše:
      3

      Veď totp je Odpovedník

     • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
      2

      George McLearis, odpusť starému pisárovi, nevšimol som si, že toto je Odpovedník. Musím sa správať (z)odpovednejšie.

  • keksik píše:
   2

   nemam to rad

  • Invictus Invictus píše:
   1

   Na to bola odpoveď rovno v knihe. Iškariót je predca psycholekár (takto ich nazývam ja).

  • Invictus Invictus píše:

   Iškariot je psycholekár.

 11. Luna Draconis Luna Draconis píše:
  3

  Ak by som sa mohla ešte opýtať, plánujete ešte niekedy robiť tie drevené prívesky? Nieže by tie kovové neboli super, ale ja mám radšej drevo. Je z neho cítiť príroda… a v zime nestudí na krku! Bohužiaľ som si nestihla kúpiť keď ešte boli, tak dúfam že sa ešte podarí. Ak nie tak aj kovový bude úplne megasuper!!

 12. Ňuňa Ňuňa píše:

  Je náhoda že tvorcov projektu je 40, na stránke 40 som spočítala všetky písmená z … Melville a tiež ich bolo 40!?
  A ešte k tomu číslo 40 je moje obľúbené.

 13. Ňuňa Ňuňa píše:
  1

  Pán FF, táto výprava za Chymerosom je úžastná! Aj prázdniny sú užastné! Ale chýbajú mi výzvi. Už sa teším na štvrtú výzvu.
  Všetkým pekné prázdniny! 🙂 Ahoooooj

 14. Invictius Invictius píše:
  3

  Na strane 86 sa spomína 43 vládcov (86:2=43)
  FF má to nejakú súvislosť alebo je to len náhoda?
  PS: knihu som dostal na narodeniny a čítam ju prvý raz, je veľmi zaujímavá

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   4

   Invictius, nielen v našom svete, ale ani v Pravdozemi nie je nič náhoda. Čísla obsahujú svoje násobky či podiely, slová obsahujú iné slová, každé slovo sa dá prečítať odzadu, všetko má svoj význam a k niečomu odkazuje. Buďte pozorní a vnímavovšímaví.

 15. KNIHOMILKA KNIHOMILKA píše:
  2

  Milý pán FF, volám sa Michaela Drgoňová, prídete niekedy aj do Hlohovca? Rada by som Vás tu videla.
  A inak tú knižku som si prečítala ešte raz. Tá kniha ma zhltla a vypľula na poslednej strane. Už by som si rada prečítala pokračovanie knihy 📖. A prepáčte že sa pítam (lebo som mladšia) ale môžem Vám tikať? Pekný večer, ráno, alebo deň podľa toho kedy si to prečítate 😊. Dovidenia 👋
  KNIHOMILKA 😄

 16. Filip_Lord píše:
  5

  Chymeros by sa mohol zamilovať

 17. Patrik Traper píše:
  4

  Pre Chymerosa abi uš začal čo najskvor stavať tu velku školu

 18. Filip_Lord píše:
  4

  Škola mohla byť špinavá neslušná a chymeros ju videl chcieť opraviť

 19. Patrim píše:
  6

  Skola mohla byt na oblaku a pi sa dostaly tam velki sdusnim balonom

 20. Dragons silak píše:
  5

  škola mohla biť na strome

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *