Stopári a stopárky,

keďže sa na nás obraciate s otázkami, otvárame tento Odpovedník. Veľmi si vážime vaše názory a sme radi, že začína náš stopársky dialóg.

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám ju dole do komentára, radi na ňu odpovieme.


Stopárka Vavrina Malinového súmraku nám poslala mail, z ktorého vyberáme tieto otázky:

⇒Ako sa Chymeros PRESNE dostane do Pravdozeme alebo k soviňonom? Ako k nemu príde Vertigos? Ako sa objaví pri madam Belatarr? Ako sa dostane Dyma na koncert? Čo je s tou starenou s bielym obočím? Ako sa po zabití Žazvika dostane na tú pláž? 

Milá Vavrina Malinového súmraku, na začiatku ti musím zdôrazniť jednu vec: ja, Fictus Fabulus, som bol iba rukou, ktorá prepisovala do nášho sveta to, čo rozprával Chymeros. Ak sú niektoré veci nejasné, tak možno preto, lebo Chymerosovi pripadali také samozrejmé, že ich nepovažoval za dôležité pre nás, ostatných. Alebo tých udalostí bolo toľko, že pri obmedzenom priestore a čase, ktorý mal k dispozícii, niektoré veci jednoducho bližšie nerozoberal. Alebo – a to je moja domnienka – sa mnohé nezrozumiteľné miesta vysvetlia v ďalšom pokračovaní, ktoré pre nás chystá. Ale to, ako PRESNE sa dostane do Pravdozeme, napísal PRESNE: keď sa vzbúril proti svojmu strýkovi, povedal mu vety, z ktorých sa vykľulo zaklínadlo, ktoré ho presunulo do krajiny Pravdozem. Neskôr toto zaklínadlo uvidel napísané na kameňoch na pobreží Pravdozeme.

⇒Prečo si meno Patrície pamätá, aj Santovku, ale svojich rodičov už nie? 

Na túto otázku je jednoduchá odpoveď: keby si pamätal meno svojich rodičov, tak by vedel, ako sa volá on sám – teda aspoň priezviskom. A to pri príchode do Pravdozeme stratil, preto si musel zadovážiť nové meno, ktoré je, ako vieme, Chymeros.

⇒Prečo mu nikto z rodiny nechýba? 

Ohó, ja som takýto dojem z jeho rozprávania nemal. Na viacerých miestach v knihe Chymeros píše, že je mu smutno za rodinou, dokonca za spolužiakmi zo školy, že sa chce vrátiť a dúfa, že sa raz vráti. Spočiatku mu rodina možno až tak nechýbala preto, lebo bol presvedčený, že sa mu to iba sníva, neskôr ho strhla krása krajiny Pravdozem a tie zázraky, ktoré v nej videl. Uspokojilo ho aj to, keď zistil, že jeho rodina ani nezbadala, že chýba, pretože čas v ľudskom svete beží celkom inak, ako v Pravdozemi. No a potom pochopil, že sa nemôže vrátiť hneď, keďže musel vyriešiť problémy, do ktorých sa nedobrovoľne zamotal.

⇒Prečo Ste napísali na internet že sa pondelok volá prvodeň, a v knihe sa volá pondelok? 

Pondelok sa spomína iba vtedy, keď ešte Chymeros chodil do školy, teda keď bol v našom svete. Aj ja však dúfam, že v ďalšom rozprávaní sa dozvieme viac o tom, ako beží čas v Pravdozemi a aké tam majú dni a mesiace.

⇒V deji je príliš veľa postáv, a načo sú tam (a čo robia) Kirkesor a Engaard? A Chaotínka? A vlčijed? A Goneril? A orwely?

Nuž, na túto otázku ja ako “ruka, ktorá zapisuje rozprávanie Chymerosa” neviem odpovedať. Možno je tam viacej postáv, ako si zvyknutá z iných kníh, ale práve preto som na konci knihy napísal prehľadný zoznam všetkých, ktorí tam vystupujú. Ak Chymeros stretol pri svojom putovaní Pravdozemou veľa postáv, tak ich zrejme musel spomenúť. Mám také tušenie, že sa nevyskytli náhodne, a že sa s nimi v ďalších Chymerosových príbehoch stretneme a dozvieme sa o nich viacej.

A na záver ešte pár viet: Milá Vavrina Malinového súmraku, veľmi si vážim Tvoje názory a otázky. Hoci máš “iba” 12 rokov (je to náhoda, že práve toľko, ako Chymeros?), si naozajstnou osobnosťou a si pre našu výpravu veľkým prínosom. Verím, že zotrváš pri nás a budem sa usilovať, aby som Chymerosovi tlmočil Tvoje otázky.


Fictus Fabulus,

zapisovateľ Chymerosových dobrodružstiev.   

This Post Has 172 Comments

 1. Avatar
  Kéfas
  1

  Už sa veľmi teším na druhú časť 😍😊😊😊😊

 2. Avatar
  Viki Viktória
  1

  Kedy bude ďalšia vízva ???? A kniha ? Nudím sa

  1. Luna Draconis
   Luna Draconis
   1

   Ďaľšie výzva je momentálne aktuálna a určite ťa na chvíľu zabaví.

 3. Avatar
  GeorgeMcLearis
  3

  mám jednu otázočku, ako sa mám dať to toho ,,účtu,,(neviem jak to mám nazvať) cez ten link ktorý Luna draconis poslala YFIXOVY ako si upraviť profil pretože keĎ sa tam napíšem môj gmail a moje heslo tak to reaguje tak že to neexistuje a nnatúto stránku som sa už asi zaregistroval 5-krát takže…

  1. Luna Draconis
   Luna Draconis
   1

   Ak si už zaregistrovaný. tak skús kliknúť na “Zabudol som heslo” a počkaj minútu – dve kým ti neprijde mail. Ak ti nepríde ani do päť minút, skús to znovu (pozri aj v spamoch) ale ak ti stále nič nechodí a stále ti nedovolí prihlásiť sa, môžeš si vytvoriť nový mail a zaregistrovať sa znova.

 4. KNIHOMILKA
  KNIHOMILKA

  Kedy vyjde kniha? Už sa na ňu strašne teším 😀

 5. Avatar
  Žeravý kameň
  3

  čaute ake bolo vysvecko( ;

  1. Avatar
   Olka
   1

   tento krát naštastie 1,1,1,1,1,1,1,1,1,1 😀

   1. Fictus Fabulus
    Fictus Fabulus
    1

    Olka, si jednotka!

 6. Avatar
  YFIX
  1

  Je možné stále posielať odpovede na výzvy? A kedy vide ďalšia časť? A budú ešte nejaké výzvy?

  1. Luna Draconis
   Luna Draconis
   1

   Áno odpovede môžeš posielať stále, ďaľšie výzvy budú asi až po vydaní druhého dielu, a čo sa týka toho vydania, no, pôvodne mala vyjsť v januári, potom to posunuli na neskôr ale posledný mesiac je tu hrobové ticho. Žiadne ďaľšie informácie nemám… 🙁

 7. Avatar
  Aramelda

  Ako sa tam objavili tie hrozné stromy? Prečo Chaotínka pomáha Vlčijedovy?

 8. Avatar
  YFIX

  Mám otázku kde nájdem nastavenia profilu.

  1. Luna Draconis
   Luna Draconis

   Neviem či si už prihlásený v novom systéme (ak nie, prihlás sa cez tento link – https://chymeros.sk/wp-login.php ) ak si už zaregistrovaný pomocou tohto, tak vpravo-hore klikneš na svoje meno a keď sa ti rozbalí menu, klikneš na Upraviť môj profil.

 9. Avatar
  Kéfas
  3

  Dobrý deň, prepáčte, že sa pýtam až takto neskoro, ale dajú sa stále posielať tie fotky?

  1. Fictus Fabulus
   Fictus Fabulus
   2

   KÉFAS, áno, dajú. Pošli.

 10. Avatar
  kuchar HUHU
  1

  ja bi som mal 1 otazku akue mena maju stvorenie na tričku chimerosa

  1. fictus fabulus
   fictus fabulus

   To obrovské oko je Orwel, ako správne píše Luna Draconis, a ten chlapec utekajúci pred ním je sám Chymeros.

 11. Avatar
  GeorgeMcLearis
  2

  Mohli by ste mi povedať váš g-mail? Mám niake návrhy, tak by som vám ich chcel ukázať(‘ja viem asi ste to už veľa krát spomínali ale ludia proste zabúdajú, obvzlášť ja…) ; )

 12. Avatar
  Olka
  1

  Keď Chymeros výde, kde si ho môžeme kúpiť?

  1. Fictus Fabulus
   Fictus Fabulus
   1

   Najlepšie v nom E-shope na tejto stránke.

   1. Fictus Fabulus
    Fictus Fabulus
    1

    Chcel som napísať v našom.

 13. Avatar
  Nelly
  1

  Teším sa na novú výzvu

 14. Avatar
  Mišel Kepko Rožková
  4

  Chcela by som sa opýtať- kedy výjde 2. Diel knihy? Veľmi sa naň teším😁Od septembra pravidelne otváram túto stránku s nádejou, že už vyšiel… Do druhej výpravy som sa aktívne zapájala tak sa už neviem dočkať👍. Inak dnes je 11.11 tak som si myslela, že by mohol výjsť dnes ale nič som nepostrehla😇…S pozdravom Mišel Kepko Rožková

  1. Luna Draconis
   Luna Draconis
   2

   ⌛ Kniha by mala vyjsť do konca roka. A áno, všetci sa už trasieme od nedočkavosti… Ale čím dlhšie sa na to budeš tešiť, tým šťastnejšia budeš až to bude. A verím že na takúto knihu sa oplatí čakať, podľa mňa to totiž naozaj bude stáť za to❤
   ☪Luna Draconis☪

   1. Ňuňa
    Ňuňa
    1

    Tiež sa strašne teším😃

 15. Avatar
  kuchar HUHU
  2

  Prajem vam uspesny ,novy,skolsky rok.Kedy bude dalsia vyzva prosim.dakujem

  1. Luna Draconis
   Luna Draconis

   Asi až po vydaní druhého dielu.

 16. Avatar
  Olka
  2

  Kedy bude dalšia výzva?????????????????????????????????????????????????

 17. Avatar
  Olka
  2

  Kedy bude ďalšia výzva? nudím sa

 18. Ňuňa
  Ňuňa
  2

  Kedy bude ďalšia výzva straaaaaasne sa nudim🙌

 19. Avatar
  GeorgeMcLearis
  5

  Alebo ak iste si na to máme odpovedať sami, samozrejme nemôžete nám prezradiť všetko, ale mohli by ste aspoň naznačiť či je to náhoda a či…

 20. Avatar
  Olka
  3

  Prázdniny sa končia a ja by som vám chcela popriať všetko najlepšie do nového školského roka. Hlavne samé 1.
  :o)

Pridaj komentár