Odpovedník

Stopári a stopárky,

keďže sa na nás obraciate s otázkami, otvárame tento Odpovedník. Veľmi si vážime vaše názory a sme radi, že začína náš stopársky dialóg.

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám ju dole do komentára, radi na ňu odpovieme.


Stopárka Vavrina Malinového súmraku nám poslala mail, z ktorého vyberáme tieto otázky:

⇒Ako sa Chymeros PRESNE dostane do Pravdozeme alebo k soviňonom? Ako k nemu príde Vertigos? Ako sa objaví pri madam Belatarr? Ako sa dostane Dyma na koncert? Čo je s tou starenou s bielym obočím? Ako sa po zabití Žazvika dostane na tú pláž? 

Milá Vavrina Malinového súmraku, na začiatku ti musím zdôrazniť jednu vec: ja, Fictus Fabulus, som bol iba rukou, ktorá prepisovala do nášho sveta to, čo rozprával Chymeros. Ak sú niektoré veci nejasné, tak možno preto, lebo Chymerosovi pripadali také samozrejmé, že ich nepovažoval za dôležité pre nás, ostatných. Alebo tých udalostí bolo toľko, že pri obmedzenom priestore a čase, ktorý mal k dispozícii, niektoré veci jednoducho bližšie nerozoberal. Alebo – a to je moja domnienka – sa mnohé nezrozumiteľné miesta vysvetlia v ďalšom pokračovaní, ktoré pre nás chystá. Ale to, ako PRESNE sa dostane do Pravdozeme, napísal PRESNE: keď sa vzbúril proti svojmu strýkovi, povedal mu vety, z ktorých sa vykľulo zaklínadlo, ktoré ho presunulo do krajiny Pravdozem. Neskôr toto zaklínadlo uvidel napísané na kameňoch na pobreží Pravdozeme.

⇒Prečo si meno Patrície pamätá, aj Santovku, ale svojich rodičov už nie? 

Na túto otázku je jednoduchá odpoveď: keby si pamätal meno svojich rodičov, tak by vedel, ako sa volá on sám – teda aspoň priezviskom. A to pri príchode do Pravdozeme stratil, preto si musel zadovážiť nové meno, ktoré je, ako vieme, Chymeros.

⇒Prečo mu nikto z rodiny nechýba? 

Ohó, ja som takýto dojem z jeho rozprávania nemal. Na viacerých miestach v knihe Chymeros píše, že je mu smutno za rodinou, dokonca za spolužiakmi zo školy, že sa chce vrátiť a dúfa, že sa raz vráti. Spočiatku mu rodina možno až tak nechýbala preto, lebo bol presvedčený, že sa mu to iba sníva, neskôr ho strhla krása krajiny Pravdozem a tie zázraky, ktoré v nej videl. Uspokojilo ho aj to, keď zistil, že jeho rodina ani nezbadala, že chýba, pretože čas v ľudskom svete beží celkom inak, ako v Pravdozemi. No a potom pochopil, že sa nemôže vrátiť hneď, keďže musel vyriešiť problémy, do ktorých sa nedobrovoľne zamotal.

⇒Prečo Ste napísali na internet že sa pondelok volá prvodeň, a v knihe sa volá pondelok? 

Pondelok sa spomína iba vtedy, keď ešte Chymeros chodil do školy, teda keď bol v našom svete. Aj ja však dúfam, že v ďalšom rozprávaní sa dozvieme viac o tom, ako beží čas v Pravdozemi a aké tam majú dni a mesiace.

⇒V deji je príliš veľa postáv, a načo sú tam (a čo robia) Kirkesor a Engaard? A Chaotínka? A vlčijed? A Goneril? A orwely?

Nuž, na túto otázku ja ako “ruka, ktorá zapisuje rozprávanie Chymerosa” neviem odpovedať. Možno je tam viacej postáv, ako si zvyknutá z iných kníh, ale práve preto som na konci knihy napísal prehľadný zoznam všetkých, ktorí tam vystupujú. Ak Chymeros stretol pri svojom putovaní Pravdozemou veľa postáv, tak ich zrejme musel spomenúť. Mám také tušenie, že sa nevyskytli náhodne, a že sa s nimi v ďalších Chymerosových príbehoch stretneme a dozvieme sa o nich viacej.

A na záver ešte pár viet: Milá Vavrina Malinového súmraku, veľmi si vážim Tvoje názory a otázky. Hoci máš “iba” 12 rokov (je to náhoda, že práve toľko, ako Chymeros?), si naozajstnou osobnosťou a si pre našu výpravu veľkým prínosom. Verím, že zotrváš pri nás a budem sa usilovať, aby som Chymerosovi tlmočil Tvoje otázky.


Fictus Fabulus,

zapisovateľ Chymerosových dobrodružstiev.   

118 komentárov

 1. Olka píše:
  1

  Keď Chymeros výde, kde si ho môžeme kúpiť?

 2. Nelly píše:
  1

  Teším sa na novú výzvu

 3. Mišel Kepko Rožková píše:
  4

  Chcela by som sa opýtať- kedy výjde 2. Diel knihy? Veľmi sa naň teším😁Od septembra pravidelne otváram túto stránku s nádejou, že už vyšiel… Do druhej výpravy som sa aktívne zapájala tak sa už neviem dočkať👍. Inak dnes je 11.11 tak som si myslela, že by mohol výjsť dnes ale nič som nepostrehla😇…S pozdravom Mišel Kepko Rožková

  • Luna Draconis Luna Draconis píše:
   2

   ⌛ Kniha by mala vyjsť do konca roka. A áno, všetci sa už trasieme od nedočkavosti… Ale čím dlhšie sa na to budeš tešiť, tým šťastnejšia budeš až to bude. A verím že na takúto knihu sa oplatí čakať, podľa mňa to totiž naozaj bude stáť za to❤
   ☪Luna Draconis☪

 4. kuchar HUHU píše:
  2

  Prajem vam uspesny ,novy,skolsky rok.Kedy bude dalsia vyzva prosim.dakujem

 5. Olka píše:
  2

  Kedy bude dalšia výzva?????????????????????????????????????????????????

 6. Olka píše:
  2

  Kedy bude ďalšia výzva? nudím sa

 7. Ňuňa Ňuňa píše:
  2

  Kedy bude ďalšia výzva straaaaaasne sa nudim🙌

 8. GeorgeMcLearis píše:
  4

  Alebo ak iste si na to máme odpovedať sami, samozrejme nemôžete nám prezradiť všetko, ale mohli by ste aspoň naznačiť či je to náhoda a či…

 9. Olka píše:
  2

  Prázdniny sa končia a ja by som vám chcela popriať všetko najlepšie do nového školského roka. Hlavne samé 1.
  :o)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *