Odpovedník

Stopári a stopárky,

keďže sa na nás obraciate s otázkami, otvárame tento Odpovedník. Veľmi si vážime vaše názory a sme radi, že začína náš stopársky dialóg.

Ak máte akúkoľvek otázku, napíšte nám ju dole do komentára, radi na ňu odpovieme.


Stopárka Vavrina Malinového súmraku nám poslala mail, z ktorého vyberáme tieto otázky:

⇒Ako sa Chymeros PRESNE dostane do Pravdozeme alebo k soviňonom? Ako k nemu príde Vertigos? Ako sa objaví pri madam Belatarr? Ako sa dostane Dyma na koncert? Čo je s tou starenou s bielym obočím? Ako sa po zabití Žazvika dostane na tú pláž? 

Milá Vavrina Malinového súmraku, na začiatku ti musím zdôrazniť jednu vec: ja, Fictus Fabulus, som bol iba rukou, ktorá prepisovala do nášho sveta to, čo rozprával Chymeros. Ak sú niektoré veci nejasné, tak možno preto, lebo Chymerosovi pripadali také samozrejmé, že ich nepovažoval za dôležité pre nás, ostatných. Alebo tých udalostí bolo toľko, že pri obmedzenom priestore a čase, ktorý mal k dispozícii, niektoré veci jednoducho bližšie nerozoberal. Alebo – a to je moja domnienka – sa mnohé nezrozumiteľné miesta vysvetlia v ďalšom pokračovaní, ktoré pre nás chystá. Ale to, ako PRESNE sa dostane do Pravdozeme, napísal PRESNE: keď sa vzbúril proti svojmu strýkovi, povedal mu vety, z ktorých sa vykľulo zaklínadlo, ktoré ho presunulo do krajiny Pravdozem. Neskôr toto zaklínadlo uvidel napísané na kameňoch na pobreží Pravdozeme.

⇒Prečo si meno Patrície pamätá, aj Santovku, ale svojich rodičov už nie? 

Na túto otázku je jednoduchá odpoveď: keby si pamätal meno svojich rodičov, tak by vedel, ako sa volá on sám – teda aspoň priezviskom. A to pri príchode do Pravdozeme stratil, preto si musel zadovážiť nové meno, ktoré je, ako vieme, Chymeros.

⇒Prečo mu nikto z rodiny nechýba? 

Ohó, ja som takýto dojem z jeho rozprávania nemal. Na viacerých miestach v knihe Chymeros píše, že je mu smutno za rodinou, dokonca za spolužiakmi zo školy, že sa chce vrátiť a dúfa, že sa raz vráti. Spočiatku mu rodina možno až tak nechýbala preto, lebo bol presvedčený, že sa mu to iba sníva, neskôr ho strhla krása krajiny Pravdozem a tie zázraky, ktoré v nej videl. Uspokojilo ho aj to, keď zistil, že jeho rodina ani nezbadala, že chýba, pretože čas v ľudskom svete beží celkom inak, ako v Pravdozemi. No a potom pochopil, že sa nemôže vrátiť hneď, keďže musel vyriešiť problémy, do ktorých sa nedobrovoľne zamotal.

⇒Prečo Ste napísali na internet že sa pondelok volá prvodeň, a v knihe sa volá pondelok? 

Pondelok sa spomína iba vtedy, keď ešte Chymeros chodil do školy, teda keď bol v našom svete. Aj ja však dúfam, že v ďalšom rozprávaní sa dozvieme viac o tom, ako beží čas v Pravdozemi a aké tam majú dni a mesiace.

⇒V deji je príliš veľa postáv, a načo sú tam (a čo robia) Kirkesor a Engaard? A Chaotínka? A vlčijed? A Goneril? A orwely?

Nuž, na túto otázku ja ako “ruka, ktorá zapisuje rozprávanie Chymerosa” neviem odpovedať. Možno je tam viacej postáv, ako si zvyknutá z iných kníh, ale práve preto som na konci knihy napísal prehľadný zoznam všetkých, ktorí tam vystupujú. Ak Chymeros stretol pri svojom putovaní Pravdozemou veľa postáv, tak ich zrejme musel spomenúť. Mám také tušenie, že sa nevyskytli náhodne, a že sa s nimi v ďalších Chymerosových príbehoch stretneme a dozvieme sa o nich viacej.

A na záver ešte pár viet: Milá Vavrina Malinového súmraku, veľmi si vážim Tvoje názory a otázky. Hoci máš “iba” 12 rokov (je to náhoda, že práve toľko, ako Chymeros?), si naozajstnou osobnosťou a si pre našu výpravu veľkým prínosom. Verím, že zotrváš pri nás a budem sa usilovať, aby som Chymerosovi tlmočil Tvoje otázky.


Fictus Fabulus,

zapisovateľ Chymerosových dobrodružstiev.   

163 komentárov

 1. Avatar Tajana píše:

  Dobry den, 22.2. som objednala dve knizky z Vasej stranky. Chcela by som Vas poprosit o informaciu, kedy by mali knizky dorazit. Vopred dakujem za odpoved.

 2. KNIHOMILKA KNIHOMILKA píše:
  1

  Emm, vydela som tu ikonku instagramu- znamená to že ste na instagrame a môžem vam dať follow alebo vás označiť # pod fotkami?(ak áno tak ako sa na ig voláte??)

 3. Avatar GerogeMcLearis píše:
  2

  Ale preca na strane 191 je napísané:a predstavte si: v tej chvíli som so spomenul na mená vsetkych z rodiny. Ako SA volá otec,mamka,sestra I ten nestastny stryko

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   1

   Musím ťa pochváliť, GeorgeMcLearis, si veľmi pozorný čitateľ. Áno, máš pravdu, je to tam napísané a v tej chvíli to aj platilo. Ale hoci som iba zapisovateľ Chymerosových príhod, a ani ja neviem všetko, čo sa s ním deje, Chymeros mi naznačil, že s tým jeho ľudským menom to nebolo také jednoduché. Určite si spomínaš na menozmencov, obchodníkov, ktorí kradnú mená z ľudského sveta a obchodujú s nimi v Pravdozemi. Zdá sa, že Chymeros s nimi urobil nejaký výmenný obchod, a dal im svoje ľudské meno, takže ho znova nemá. Dobre, že si mi to pripomenul, pri najbližšej príležitosti sa ho na to spýtam. Ak sa to bude dať, tento príbeh opíšem v buď v najbližšej knihe alebo v nejakom inom spise. Ostávaj taký ostražitý a pozorný ako doteraz!

 4. KNIHOMILKA KNIHOMILKA píše:
  1

  Bude aj 3. časť knihy? A ďalšie výzvy?

  • Avatar GeorgeMcLearis píše:
   1

   Niesom si si istý, ale myslým že bude až deväť častí

   • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
    1

    Ahojte obidvaja, už dnes vieme, že celá séria bude mať 9 častí. Ale zatiaľ to nikomu neprezraďte. Tretia časť by mala vyjsť niekedy v apríli-máji. Samozrejme, budú Ďalšie výzvy, lebo bez vašej pomoci by Chymeros zahynul.

 5. KNIHOMILKA KNIHOMILKA píše:
  1

  Keď si objednám knihu za koľko mi príde? Akože keď si ju objednám po Vianociach. Prajem krásne Vianoce a šťastný nový rok 2020…

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   1

   Ahoj Knihomolka, keď si objednáš knihu, naši mravčekovia ju ihneď zabalia a pošlú ti ju aj s osobným venovaním, len napíš svoje meno do Poznámky. Príde ti to do dvoch dní.

 6. Avatar Rosalita píše:
  1

  Čo je pravé meno chymerosa akože aké mal meno pred chymerosom?

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   2

   Ahoj Rosalita, aké mal meno Chymeros pred tým, než bol obyčajným žiakom obyčajnej školy, to nevieme. Keď ho zaklínadlo prenieslo do Pravdozeme, vygumovalo sa mu jeho meno z hlavy. Možno sa to raz dozvieme.

   • Avatar GeorgeMcLearis píše:
    3

    ale veĎ keĎ získal meno Chymeros, prišiel na mená členov jeho rodiny, a aj strýka ktorý mal také isté meno ako on

    • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:

     George McLearis, o ničom takom sa v knihe nepíše. Myslím si, že Chymeros vie všetky mená svojich spolužiakov atď., ale mená svojej sestry, rodičov, strýka a ďalších členov širšej rodiny mu niekto vygumoval z hlavy.

 7. Avatar Rosalita píše:
  2

  Em jak si mám dať fotku na svoj profil?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *