Prvá výzva: Deti učia dospelých

Ahoj Stopár, Stopárka.

Je tu prvá výzva druhej výpravy.

Možno vieš a možno nie, že náš Chymeros sa ocitol vo svete, ktorý sa volá Pravdozem. Okrem iných podivuhodných tvorov a netvorov, stavieb a technológií, zverov a rastlín je tam aj jedna zvláštna škola.  Je to jediná škola vo všetkých známych svetoch, kde deti učia dospelých. Dobre si počul: DETI tam naozaj UČIA DOSPELÝCH. Samozrejme, sú tam celkom iné predmety ako v našom ľudskom svete. Nijaká matematika, slovenčina, chémia, geografia…

A tu je výzva pre Teba:

Vymysli, aké predmety by mali byť v tejto škole. Vymysli jej aj názov a v akej budove alebo na akom mieste by mala stáť. Návrhy napíš do komentára pod výzvu.  Tie najlepšie sa budú reálne vyučovať a tvoja fantázia sa stane v Pravdozemi skutočnosťou.

 • Ak sa ti zapáčia niektoré z už napísaných komentárov, opečiatkuj ich stlačením  pri komentári. Zdá sa, že niekde v Pravdozemi sa obyvateľom zjaví  odpoveď vždy, keď dostane pečiatku.
 • Ak ešte nemáš dočítanú prvú knihu, teraz je na to vhodný čas.
 • A pokiaľ nie si súčasťou druhej výpravy, zaregistruj sa čo najskôr.

FF

Zdieľaj s priateľmi

248 komentárov

 1. bianka píše:

  Ahoj vikimina44 aj ja teba chválim z pozdravom Binuska.

 2. Olka píše:
  8

  ŠKOLA ACINDAR sú vlastne hodiny vysiace na radnici uprostred Neznáma Kam. Keď sa do nej chcú učitelia, ale aj žiaci dostať, musia skočiť von z okna a hodiny ich „automaticky vcucnú“ na vyučovanie. Je v tom však háčik, že je to súkromná škola a môžu do nej chodiť iba pätnásti žiaci na každej stoličke – číslici môže sedieť iba jeden žiak. Vyučovacie hodiny by mohli byť:
  GASTRONOMICKÁ VÝCHOVA – jednoducho povedané varenie jedál od výmyslu sveta, napr. palacinky s čokonilkovou polevou (no kto by neodolal), Riečny nápoj – veľmi chutný, avšak veľmi vzácny, lebo sa vyrába z druhého najspodnejšieho prúdu Belasej rieky a z extraktu z ohnivých kvetov, ktoré rastú iba na treťom mesiaci, jablká polomáčané v bryndzovom náleve (fuj).
  HVIEZDOLÓGIA – je to predmet ktorý sa týka hviezd, Aliancie nejestvujúcich planét a mesiacov, tiež sa na ňom používa kvapkohľad.
  SVETOVEDA – informácie o Čudnosvete, Knižnici & Skriptóriu, Suchomorí, Aliancii nejestvujúcich planét, Blízkej cudziny, Kozmoverzume a Pozasvete.
  NATUROLÓGIA – je predmet, ktorý sa venuje rastlinám, živočíchom a neživej prírode v Pravdosvete.
  PRAVDOVÝCHOVA – predmet, na ktorom sa dospelí budú učiť hovoriť pravdu, nezatajovať dôležité informácie, nevymýšľať a nedomýšľať si to, čo si (ne)myslia iní.

 3. Kira píše:
  2

  Škola by sa mala volať Cukroškola nachádzala by sa v Cukrosvete na pláži z cukru a bola by postavená z kornútkov a zmrzliny. Učili by sa tam predmety ako: Maškrtenie-učí sa tam správne jesť cukríky, hodina spánku- kto najdlhšie vydržý spať (môžu prespať celé vyučovanie ) dostane odmenu, stavby z kociek cukru- dospelý sa učia stavať rôzne stavby, alebo napríklad ako sa vyrába správna ľadová dreň.

 4. Tvorína píše:
  9

  Škola Západu Slnka by stála na mori v podobe lode, študenti by sa tam dopravovali na člnoch a vyučovali by sa tam nasledovné predmety:
  1 – Svetelná figurácia – chytanie slnečných lúčov sieťkou na motýle, neskôr ich spracovávanie na rôzne účely. Dá sa z nich modelovať, používať ich na odvary a vyrábať z nich užitočné predmety. Napríklad, keď ponoríte vymodelovaný predmet do vody zmení sa na sklenený, ale nebude sa dať rozbiť.
  2 – Aerodynamická výchova – vďaka Svetelnej figurácii si študenti vyrobia krídla a hrajú rozličné pohybové hry, učia sa lietať, aby to vedeli v potrebnej situácii využiť.
  3 – Rozveselovanie smutnej vŕby – viete, že smutná vŕba je smutná kvôli tomu, že je hladná? Preto si treba dať potápačské prístroje a nájsť jej potravu. Živí sa morechmi, teda morskými orechmi, čo sú plodmi muchaluhy, čo je vlastne rastlina s muchami miesto listov. Tento hmyz veľmi svrbľavo bodá, čiže sa treba naučiť brániť. Keď smutnú vŕbu nakŕmite, rozkvitne. Tento predmet je aj na to, aby sme sa naučili vychádzať si s inými bytosťami.
  4 – Chov dúhy – dozvedeli ste sa niekedy, že dúha je živočích? Keď prší a svieti slnka, naje a napije sa slnka a dažďa a zviditeľní sa. V skutočností je dúha malé tučnučké zvieratko všetkých možných farieb s malými očičkami, zobákom zlatej farby a mokrými nožičkami, no je to skrátka vtáčik s neuveriteľne dlhým chvostom. Vie prechádzať cez steny a aj cez zem a keď vidí nebezpečenstvo, skryje si telíčko do zeme a nechá trčať do oblúka svoj dlhokánsky chvost. Preto, ak chcete vidieť dúhu vo svojej podobe, tak ju musíte kŕmiť vodou a slnečnými lúčmi. Dúha je nehmotná, takže v prípade, ak by na Vás prichádzalo zlo, sadnete si jej na chvost, ona Vás vydvihne a sama nie je nebezepčenstve, lebo všetko zlo sa od nej odrazí ako od nafukovacej loptičky.
  5 – Česanie trávy – Ak by netiekla pitná voda z vodovodu, tak musíte vedieť česať trávu. Keď ráno napadne rosa, vyčešete z trávy všetku rosu a môžete ju piť. Ak by postihlo celý svet také nešťastie, že by mu chýbala voda, musíte tráve spraviť pekný účes a ona Vám dá za pohárok vody.
  6 – Krájanie rieky – Na výrobu chleba, ktorý má v sebe aj tekutinu – čiže na výrobu jedla miešaného s pitím sa treba naučiť správne pokrájať rieku. Treba ju hladkať proti prúdu, najlepšie tŕstím a iskerníkom roziskriť vodu tak, že sa upečie na chlieb, ale vnútri ostane voda.

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   5

   Som rád, Tvorína, že som Ťa stretol aj osobne a že si naozaj ako Tvoje stopárske meno, tvorivá a vynaliezavá. Ostatní stopári a stopárky – s Tvorínou sa určite ešte stretnete.

 5. Veverička píše:
  4

  Podľa mňa by sa tá škola mala volať: “Čudesná škola pre dospelých.” Stála by na lietajúcom kopci, ktorý by sa volal “Čudesná hora”. Budova, v ktorej je tá škola je ako veľký hrad, ktorý by mal najväčšiu vežu ako miestnosť prvého riaditeľa školy, toho , ktorý ju zariadil. Mali by sa tam vyučovať tieto predmety: Cirkusová hodina, nad ďalšími predmetmi porozmýšľam a dopíšem zajtra. 🙂

 6. Šimi píše:
  3

  Mali by sa tam vyučovat predmety ako: predmet pokusový, predmet priateľstva, predmet hádzaci ( niektori dospelí nevedia hádzať predmetmi, tak deti ich to budu učiť.), predmet lesný (učili by sa tam mať radi les). Škola by sa volala “Bláznivá škola” a nachádzala by sa hlboko pod zemou.

 7. Gulomet píše:
  4

  Škola : iba pre chlapov, bude tam 50 stolných futbalov, bude čiernobiela, pôjde sa tam tajnou uličkou, cesta trvá 5 dní, aby bolo 5 dní prázdnin, bude tam kaplnka pre 200 ľudí a parkovisko, tam by sa učilo ako jazdiť na aute
  Predmety: Zlatokamenština – učilo by sa o všetkých drahých kameňoch na svete, Huboština-ktoré huby sú jedlé a ktoré nejedlé, Chlebčina – ako sa vyrába chlebík, Kvetinárčina- o všetkých kvetinách na svete a ako sa o nich starať, Osamelčina – učilo by sa, kedy máš byť sám a kedy nie, Vtáčina- o vtákoch, Vodozdravčina – ktoré vody sú pitné a ktoré nie, Historčina o histórii, Nevidčina – čítať aj keď nevidíš, Egyptský jazyk, Havčina – kedy je havino nahnevaný a kedy nie

 8. Juela píše:
  3

  Škola: škola za horou, iba deti a dospelí, čo by tam chodili by vedeli kde to je a čo to je, boli by tam veľké miestnosti s obrovskými oknami, boli by tam včelomotýle a zbierali med zo stien, vonku by bol sladkosťový svet, čokoládový potok, akváriový svet, kde by sa iba plávalo a plávalo, boli by tam tobogány Predmety: Netopierčina-učí sa tam hovoriť ako netopiere, Kvetokurčina – učí sa tam kúriť kvetmi, Veterinozveračina – učí sa tam robiť veterinu a starať sa o zvieratká, Žaboskok- učí sa tam skákať ako žaba , Kameňomatika – iba počítanie s kameňmi, Vetroletčina – lietanie vo vetre, Pravdokreativita- keď si niečo vymyslíš v hlave, stane sa to pravdou, Tancoludčina – tancovanie ľudoviek

 9. George McLearis píše:
  3

  Hmmm… Škola by bola dom s kotvou a okolo nej by boli smerovky. Malo by to niečo spoločné s Chymerosom, logicky.

 10. Stále zimomriva píše:
  3

  Škola by sa nachádzala v továrni na šľahačku v zelenej farbe na dúhe a vyučovala by sa tam aklimencia a pestovanie dreva či rôznych nerastnych surovín

 11. Aquarin píše:
  3

  Predmety: opaľovanie na slnku, jazda na delfínoch,výchova na užívanie, jarnoletná výchova, jeseňozimná výchova… : )

 12. Žeravý kameň píše:
  5

  Na konci škoľského roka by sa rozdalo vysvečenie spievali by a tancovali a ako zlatý klinec programu by 9 ročná riaditeľka podpálila školu.

  • Juela píše:
   2

   Ahoj Žeravý kameň, tu Johanka Lupková, v druhej výprave mám nové meno Juela. Ako to myslíš, že 9 ročná riaditeľka podpáli školu?

 13. Dorkas píše:
  3

  škola:Lampoo
  predmety:vypoť to!-cvičenie na spotenie
  trénuj-sleduj-trénovať sledovanie
  hranice a dospelí-slušné správanie

 14. Natália Hobľáková píše:
  3

  Škola bude sídliť na oblakoch. Bude sa učiť dračtina, lietanie na pegasoch a chov fénixov.
  Bude sídliť v budove v tvare draka .

 15. Amarantka píše:
  3

  Alokš by sa volala a učili by sa tam predmety:
  Umenie
  Lietanie na drakoch
  Jazda na dinosauroch
  Akitametam
  Pravdozemština
  Cudzie jazyky podľa výberu
  Éndorírp vedy (chémia biológia geografia fyzika)
  Tanec

 16. MikaPika11 píše:
  3

  učenie detí ako a čo sa dá robiť s telefónom a aké su nové telefóny , akú majú výhodu a nevýhodu a tak ďalej… Volala by sa tá hodina : telefonika

 17. Gerond píše:
  2

  Pravdozemská škola
  Sídli pri lese.
  Predmety sú: pravdozemepis, pravdozemský jazyk.

 18. Marina píše:
  2

  Chymerosova škola sa nachádza v Dúhovom meste.
  Učí sa tam dúhovopis, vodopis, dúhová výchova, lesná informatika, chymetika.

 19. Demetria píše:
  6

  Akadémia Luz

  Starodávny hrad nachádzajúci sa v horách, obklopený lesom a vodopádmi. Predmety sú rôznorodé, dospelí si môžu vybrať od výuky rôznych druhov bojového, tanečného či výtvarného umenia až po hodiny relaxácie v prírode, športu či jazykov. V tejto škole si každý môže nájsť to, čo ho baví. Škola by poskytovala aj možnosti cestovať do iných svetov, krajín… Spoznávať nových ľudí, nové zvyky. Pomáhala by dospelým naučiť sa niečo nové, obnoviť ich fantáziu, na ktorú pomaly padá prach, ukázať im nové obzory…

 20. Blesk píše:
  12

  NAJLEPŠIA ŠKOLA
  – vyzerala by ako srdce, na mieste zvanom Lahôdkovo 570
  Vyučovala by sa tu lukostreľba, jazda na koni, gymnastika (môže byť aj všetko naraz – predmet by sa volal lundonia), ďalej spevománia, jazykoveda – vo veľkej hale by všetci vymýšľali nové slová, gryflikádia – robenie pokusov, bude tam aj skladnička – sklad hier z celého sveta, a ochutňováreň nových jedál

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *