Stretol som dvoch. Jeden bol Chlapec, druhá Dievča.
“Vy ste ten, čo sa mu stratilo decko?” ozval sa CHL.
“Čo-oo-že?” zľaklo sa DI.
“Nejač,” zaposmieval sa mu CHL. “Nie naozajstné, len také vymyslené. Akože! Ako keď je niekto vymyslený do knižky.”
“Áááá… čítanie? Slovenčina, gramatika…” otrávene zašomralo DI.
Videl som, že im to musím vyjasniť. Alebo vytmaviť, ako sa hovorilo, keď som bol v ich veku ja.
“Stratil sa mi chlapec,” začal som trpezlivo vysvetľovať. “Máš pravdu: mal to byť hrdina mojej poslednej knihy, ktorú napíšem pre deti. Ale nemáš pravdu, že to bol len niekto AKOŽE. Vymyslený. Pre mňa to bola živá bytosť. Len si predstav, že by ti z ničoho nič zmizol niekto blízky. Brat. Alebo kamarát. A odvtedy ho hľadám.”
“A vraj k tomu potrebujete decká!” štipľavo poznamenal CHL.
“Čo máš stále s tými deckami?” ohradilo sa DI. “Už druhý raz si to povedal.”
Prerušil som ich rodiacu sa hádku: “Nepotrebujem hocikoho a už vôbec nie len tak niekoho. Potrebujem bystré, múdre, zvedavé, odvážne, tvorivé deti.”
CHL a DI sklopili oči. Nevedel som, či je to znak skromnosti alebo sebavedomia. Ale tušil som, že mi ich pohľady hovoria: presne také, aké sme my.
“Ako ho máme hľadať?” spýtalo sa DI.
CHL jej namiesto mňa vysvetlil, že vraj deti sa hlásia na akúsi výpravu, že dostávajú akési úlohy…
“Nie úlohy!” opravil som ho. “Domácich úloh máte dosť zo školy. Deti dostávajú výzvy, ktoré riešia a tým nám pomáhajú. Napríklad sme im dali nakresliť náš znak, písmeno CH. CH ako Chymeros. Takéto urobila stopárka Gepard-detektív. Lebo deti si dali svoje stopárske mená.”
“Tá je tuším do toho Chymera zamilovaná,” uškrnul sa CHL.
“Nehovoríme Chymera, ale Chymerosa,” poznamenal som. “A ten znak CH nie je obyčajné písmeno. Je to zároveň aj šípka. Len si všimnite, ako dobre to vystihol stopár Žeravý kameň:
“Ten má naozaj priliehavé meno,” usmialo sa DI. A vôbec to neznelo posmešne.
Pokračoval som: “Doteraz sa na našu výpravu prihlásilo niekoľko stoviek detí. To viete, niektoré boli hrrr do dobrodružstva a zábavy, ale keď museli prekonať pohodlnosť a trochu sa zaktivizovať – – – ”
DI sa významne pozrelo na CHL. Jej pohľad hovoril: to poznáme.
“Ale čo to má byť za výpravu? Lebo ja už idem cez prázdniny do tábora,” zahováral CHL.
“Tábor budeme mať aj my. Ale až na budúce prázdniny. Zatiaľ sa musíme spriateliť a spoznať. Preto sme deťom posielali rôzne výzvy, aby sme poznali ich vlastnosti, a aby oni poznali svoje schopnosti. Výprava bude takpovediac virtuálna, online, ak teda viete, čo to znamená.”
“PCHHH!” vyprskli dvojhlasne CHL + DI.
Pokračoval som: “Budeme sa poznať, budeme priatelia, možno sa s veľa deťmi aj stretneme osobne, určite sa doteraz neznáme deti medzi sebou aj spriatelia… Ale výprava znamená, že sa stretneme v našej spoločnej knihe. Že ju spolu napíšeme.”
“A to ako?” začudoval sa CHL. “To bude tisíc dec… teda, tisíc detí… čiže tých stopárov… písať jednu knihu? Každý jedno písmenko? Ja si beriem X. To je také tajomné.”
Usmial som sa: “My už vlastne tú knihu píšeme. Samozrejme, deti ju nebudú písať písmenko po písmenku. Ale každý jeden účastník výpravy, každý jeden stopár a stopárka budú v našej knihe prítomní. Niekto obrázkom, niekto menom, niekto fotografiou, a niekto nápadom k príbehu. Možno tam bude aj tento strom, na ktorý umiestnila našu značku Polnočná dáma:
Alebo nám pomôže šípka, ktorú vytvoril Gerond. Aby sme vedeli, ktorým smerom máme hľadať Chymerosa:
Ako vidíte,” obrátil som sa na CHL a DI, “mnohých stopárov už poznám po mene. A počas našej výpravy sa spoznáme navzájom všetci.”
“Čo máme robiť, keď sa chceme pridať k vám?” zaujímalo sa DI.
“Tak ako námorné výpravy majú svoj prístav, kde ich čaká loď, naším prístavom je táto stránka. www.chymeros.sk Ako prvá skúška vytrvalosti je vaša registrácia. A súhlas rodičov, pretože chceme, aby o všetkom, čo budeme robiť, vedeli aj vaši rodičia. No a potom budete dostávať výzvy. Na prázdniny sme prichystali zaujímavé aktivity.”
Posledné slová som hovoril už sám pre seba. Obe deti, CHL + DI sa stratili. Ktovie, možno sa bežali prihlásiť k nám ostatným na našu výpravu. Možno sa s nimi stretneme. Uvidíme.