Čo majú spoločné knihy a stromy?

“Milí stopári, stále od vás dostávame a prijímame vaše fotografie, aby
sme ich mohli dať na spoločný plagát na knihy Chymeros 2. Viete, čo majú
spoločné knihy a stromy? Samozrejme, listy. Listy kníh žltnú pomalšie
ako listy stromov. Všímajte si tú zlatistú krásu okolo nás. Na to vás
chceme upozorniť aj prostredníctvom tejto postavy nášho fotografa
Michala Zahornackého.”

Zdieľaj s priateľmi

32 komentárov

 1. Avatar drak píše:

  Podľa mňa majú spoločné to, že sú z dreva.

 2. Avatar Ema Fratričová píše:
  1

  Maju svoj pribeh.Cim su starsi tým viacej toho preziju.

 3. Avatar Via píše:
  2

  Myslím si, že stromy vydržia veľa rokov (napr. dub). A knihy dokážu byť niekedy naozaj veľmi staré. 🙂

 4. Avatar Saperecho píše:
  1

  Kedy bude ďalšia výzva?

 5. Avatar Tak sa mi to páči píše:
  4

  Myslím si, že bez stromov by neboli knihy (keďže z dreva sa vyrába papier) a bez kníh by sme nevedeli, čo sú to stromy (myslím náučné knihy, lebo v nich sú aj názvy všetkých vecí).
  A ešte mám jednu spoločnú vlastnosť: strom píše svoj príbeh do letokruhov podľa ktorých vieme zistiť, koľko žil a či ho nepostihla nejaká choroba. A knihy píšu svoj príbeh najmä do myslí čitateľov. Každý si urobí názor na knihu a zanechá v ňom dojem a teda vzniká príbeh. A keď si spomenieme na danú knižku, vieme, o čom bola a jej príbeh máme stále v mysli..

 6. Luna Draconis Luna Draconis píše:
  9

  Do kelu! Aj kapusty, kalerábu a všetkej zeleniny začínajúcej na K! Povedali ste už naozaj úplne všetko čo sa dalo, a ja teraz užnemám čo dodať. Ale niečo predsa. Všetky myšlienky vyjadrené tu, sú nádherné a pravdivé. Stromy aj knihy treba strážiť, chrániť a starať sa o ne. Inak upadnú do zabudnutia a bez nich bude náš život nanič. Bez stromov by sme nemali kyslík, najdôležitejšie palivo pre naše telo. A bez kníh by sme nemali sny a fantáziu. Najdôležitejšiu energiu pre dušu.

 7. Avatar GeorgeMcLearis píše:
  4

  Úplne súhlasím s ostatnými ale chcel by som ešte niečo dodať, tak ako každý druh stromu sa od toho ostatného líšia, tak aj knihy sa od ostatných líšia informáciou, príbehom. Taktiež keď sa objaví pekný druh napr. Bonsaja alebo knihy, najpr si ju každý kúpi ale potom sa naňu zabudne, niekedy ju potom súdia… nemali by sme brať nadarmo prírodu, alebo myšlienky spisovatela, dobre, občas sa niakemu trochu nepodarí ale s dobrého na súdeného? 😀

 8. Avatar Saperecho píše:
  3

  Otázky na Fictusa Fabulusa: 1: Je náhoda, že iniciály (FF) sú také, aké sú, pretože F je v abecednom poradí medzi D a H? 2: Dostaneme príležitosť dlhšie sa rozpísať a vytvoriť potenciálnu celú časť príbehu?

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   1

   Ahoj Saperecho, na tvoje otázky odpovedám dvojitým áno. Iniciály FF nemajú súvis s tým, že sú medzi D a H. Ale: dobre si pozri naše logo CH, napríklad aj v lajku, ktorý som ti dal hore. Uvidíš ich tam. F a F. Druhá odpoveď na druhú otázku znie: áno, už čoskoro.

 9. Avatar Eugy píše:
  3

  Ako aj stromy prežívajú svoju predstvavyvosť tak to robia aj deti ale určite aj dospelý.Cítia,ľúbia,milujú svet okolo seba nie taký aký je, ale taký aký by mohol byť.

 10. Avatar Olka píše:
  11

  Ja si myslím že knihy a stromy majú spoločných veľa vecí že sú majestátne a úžasné ale hlavne to že na začiatku je niečo malé ako semienko alebo nápad. Potom rastie lebo niekto vážne chce aby rástlo aby dávalo to posolstvo čitateľovi proste chce aby z toho vznikol majestátny strom alebo knihy ktoré mám rada asi tak veľmi ako aj stromy. Oboje podľa mňa patria medzi úžasné veci okrem hudby, vesmíru, biológie atď. Lebo skrývajú tajomstvo ktoré sa na konci knihy nakoniec dozviem po tých zážitkoch s ňou lebo knihy ale aj stromy dokážu vyvolať emócie s ktorými žijeme tým príbehom, sníva sa nám o tom ako veľmi by sme chceli byť jeho súčasťou. Toto čaro náučná literatúra prebudiť v nás nedokáže (a to je akoby sme čítali detektívku odzadu) ale to čaro čítania sa postupne vytráca kvôli telefónom, tabletom, smartfónom a mali by sme si to vážiť viac. A stromy to majú podobne tie tiež vyrubávajú veď postupne nebude na zemi ani jediný strom a to je zlé lebo zo stromov sa vyrába papier, z papiera knihy a bez kníh čo príde svet na to že telefóny nedokážu prebudiť tú emóciu tak dobre ako knihy. Ja neviem či som v tomto texte obsiahla všetko čo som chcela ale dúfam že áno!
  :o)

 11. Avatar Mačička 2003 píše:
  7

  Ja si myslím, že stromy a knihy sa podobajú tým, že obidve veci, majú nejaký svoj príbeh ako vznikli a obidve veci sú svojím štýlom krásne 😊

 12. Avatar Tvorína píše:
  8

  Príbeh stromu

  Múdrosť sovy vo mne prebýva.
  Vtáčia láska taktiež, šantivá.

  Noc si ku mne sadne na konár.
  Žiara hviezd mi hladká moju tvár.

  Veľa ľudí obdivuje moje kvety,
  čo sa z púčkov rozvíjajú, tak, ako ten čas letí.

  Plynúcimi rokmi rastiem do neskutočnej výšky.
  A príbeh mňa, toho stromu je vpísaný do knižky.

  • Fictus Fabulus Fictus Fabulus píše:
   1

   Dávam jednotku. Alebo srdiečko. Alebo slniečko. Alebo hviezdičku. Nezabúdam na môj sľub, Tvorína, len sa musím vyhrabať z nejakých termínov.

 13. Avatar Saperecho píše:
  12

  Ako sú listy pripojené ku stromu, ktorý ich živí, tak sú knihy pripojené k svojim čitateľom. Keď listy po čase so stromu spadnú, niekto ich pozbiera a môžu sa mu zísť. Keď knihy upadnú do zabudnutia, niekto ich nájde a potešia ho.

 14. Avatar Sarautea píše:
  12

  Ja si myslím, že zo stromov aj z kníh vyžaruje múdrosť. Zo stromov vyžaruje tá múdrosť starcov – poradia ti, iba ak ich budeš počúvať, ak sa započúvaš do tichého šelestu listov. Z kníh vyžaruje múdrosť autora, jeho myšlienky.

 15. Ňuňa Ňuňa píše:
  5

  Myslím že hebkosť listov
  Krásu
  Rozmanitosť

 16. Avatar nale píše:
  11

  Ja by so povedala,ze stromy a knihy maju este nieco spolocne.obe su popisane.stromy život om počas vegetačného obdobia a knihy pribehmi autorov .Nale

 17. Avatar Knihomolka píše:
  5

  Je to vážne krasna fotka úplne vystihuje jeseň

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *